Forum prawno-podatkowe
Forum kancelarii prawnej Lex-pol s.j
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum prawno-podatkowe Strona Główna
->
Prawo Rodzinne i Opiekuńcze
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
www.Lex-pol.pl
----------------
Informacje o kancelarii www.Lex-pol.pl
Prawo Cywilne
Prawo Karne
Prawo Administracyjne
Prawo Rodzinne i Opiekuńcze
Prawo
Podatki i Finanse
Windykacje należności
Prawo pracy
Prawo Europejskie
Prawo Upadłościowe i Naprawcze
Interpretacje podatkowe
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
krzysiek
Wysłany: Nie 14:37, 20 Sie 2006
Temat postu:
W opisanym przypadku zachodzi sądowne ustalenie ojcostwa. Postępowanie w wyniku którego sąd ustali czy dziecko pochodzi od określonego mężczyzny, który obcował cieleśnie z matką dziecka nie wczesnej niż w 300 a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem dziecka. Legitymację czynną do wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa mają te osoby które są bezpośrednio zainteresowane ustaleniem pochodzenia dziecka. Osobami tymi są matka dziecka do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości, samo dziecko po osiągnięciu pełnoletniości, domniemany ojciec dziecka a także prokurator.
Z żądaniem ustalenia ojcostwa matka i domniemany ojciec mogą wystąpić po urodzeniu się dziecka. Powództwo o ustalenie ojcostwa nie jest ograniczone terminem z wyjątkiem powództwa domniemanego ojca i matki, którzy mogą realizować swoje uprawnienie do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Pozew o ustalenie ojcostwa powinien odpowiadać ogólnym warunkom pisma procesowego(art. 126 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego) oraz szczególnym warunkom przewidzianym dla pozwu (art. 186 kodeksu postępowania cywilnego). Można go wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania(art. 27 § 1 kodeksu postępowania cywilnego), albo do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (art. 32 kodeksu postępowania cywilnego). Postępowanie w sprawach ze stosunków miedzy rodzicami i dziećmi jest postępowaniem odrębnym. Odrębność ta przejawia się tym że rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron.
Strona dochodząca ustalenia ojcostwa i roszczeń z tym związanych jest zwolniona od kosztów sądowych (art. 98 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz.U.Nr.167,poz.1398) i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata (art. 117 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego).
Jeśli już ojcostwo zostanie ustalone, w związku z tym przysługują następujące roszczenia
1)alimenty na rzecz dziecka, gdyż występuje wieź pokrewieństwa miedzy dzieckiem a ojcem.
2)udział ojca w kosztach utrzymania matki w okresie 3 miesięcznym w okresie porodu, z ważnych powodów udział ojca w kosztach utrzymania matki może trwać dłużej niż 3 miesiące, takie ważne powody może to być np. Trudna sytuacja materialna matki dziecka, brak pracy.
3)Ojciec dziecka pozamałżeńskiego powinien także przyczynić się do pokrycia wydatków, jakie poniosła matka w związku z ciążą i porodem. (art. 141 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wydatki te to w szczególności: koszty leczenia, odżywiania, konieczności dojazdu do zakładu opieki zdrowotnej jak i zakupy przedmiotów potrzebnych matce a związanych z ciąża porodem. Matka może także domagać się pokrycia strat jakie poniosła w związku z porodem.
Termin przedawnienia wyżej opisanych roszczeń przedawnia się z upływem 3 lat od dnia porodu. Można ich dochodzić tylko po uprzednim ustaleniu ojcostwa.
Na podstawie art. 142 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego matka może żądać jeszcze przed urodzeniem się dziecka, aby mężczyzna wyłożył sumę pieniężną na koszty jej trzymiesięcznego utrzymania w okresie porodu i na koszty utrzymania dziecka przez okres 3 miesięcy po urodzeniu. Przesłanką realizacji tych roszczeń jest uwiarygodnienie ojcostwa. Polega ono na uprawdopodobnieniu, a więc nie udowodnieniu, że mężczyzna jest ojcem mającego się urodzić dziecka. Uwiarygodnienie nie może opierać się w tym wypadku tylko na oświadczeniu matki że współżyła w okresie koncepcyjnym z domniemanym ojcem dziecka, ale musi mieć wsparcie w innych jeszcze okolicznościach lub dowodach.
Jeśli będzie miała Pani problem ze sporządzeniem pozwu w tej sprawie proszę o kontakt, pozew taki w takim wypadku pomogę napisać.
krzysiek
Wysłany: Nie 14:37, 20 Sie 2006
Temat postu: Sądowe ustalenie ojcostwa
chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa uwiarygodnienia ojcostwa? w jaki sposób się go dokonuje?
Informacje dodatkowe: jestem w 7 miesiącu ciąży i chcę wystąpić do sądu z pozwem o zabezpieczenie środków do życia do czasu porodu i 3 miesiące po porodzie, ewentualnie do momentu ustalenia ojcostwa i alimentów, ojciec dziecka nie interesuje się mną ani dzieckiem. Jestem w trakcie sprawy w Sądzie Pracy o przywrócenie i nie mam środków do życia.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin